Basenži (Basenji)

1. července 2011 v 13:31 | Alena - převzato |  Plemena psů
Je to opravdu pozoruhodný pes - kluše jako kůň, olizováním úzkostlivě dbá na svou čistotu a místo štěkání ,,jódluje''! Jeho jméno je odvozeno z jazyka Bantu, basenji znamená ,,zrozený v buši''. Někdy je toto plemeno také nazýváno
konžský pes. V Africe je basenži používán jako slídič a jako hlídací pes.

Výška
Psi 43 cm
Feny 40 cm

Historie
Předkové tohoto plemene byli asi známi už starým Egypťanům, protože vyřezávané sošky psů připomínajících basenži byly nalezeny v mnohých hrobech faraónů. Evropané se s basenži setkali poprvé asi před sto lety ve střední Africe, kde byli ve smečkách používáni jako lovečtí psi. Do Velké Británie se dostali na počátku tohoto století, ale rychle tu vyhynuli na psinku, protože proti této nemoci nemají vrozenou imunitu. Poprvé se v Británii rozmnožili v roce 1937 a v USA v roce1941.

Temperament
Basenži jsou veselí,drzí a nedůvěřiví. K neznámým osobám se někdy chovají odměřeně, ale většinou vycházejí s člověkem velmi dobře. Když je basenži chován společně s jinými psy, převládne občas jeho instinkt smečkového psa. Musíme se proto připravit na značné šervátky a boje, které trvají, dokud se ve smečce neustaví vůdcovství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama