Březen 2012

Záhněda

7. března 2012 v 15:03 | Alena - Kameny od A do Z (Judy Hallová) |  Kameny a jejich léčivá moc
Barva: Nahnědlá až hnědá, někdy skoro žlutá
Vzhled: Průsvitné podlouhlé zašpičatělé krystaly s temnými konci všech velikostí. (Pozor, velice temné krystaly mohou být uměle ozářeny a nejsou průhledné.)

Další vlastnosti: Jeden z nejúčinnějších uzemnovacích a ukotvovacích kamenů. Během meditace umí zvyšovat vibrace. Jde o ochranný kámen se silnám napojením na zemskou a základní čakru. Svému majiteli předává starost o životní prostředí a ekologické řešení. Vynikající prostředek proti stresu. Pomáhá s klidem a vyrovnaností překonávat obtížné situace. Dodává sílu při rozhodování.
Zahání geopatogení stres, pohlcuje elektromagnetický smog a napomáhá k vylučování a detoxikaci ve všech úrovních. Přináší pozitivní vibrace, které vyplní okolní prostor. Záhněda nás učí, jak se rozloučit se vším, co již neslouží svému účelu.
Duševně přináší úlevu od strachu, rozhání deprese a navozuje stav emocionálního klidu. Potlačuje sklon k sebevraždě a rozpolcenost způsobenou životem v současné inkarnaci. Napomáhá příjmout fyzické tělo a jeho sexuální povahu. Zvyšuje možnou sílu a pročištuje základní čakru., díky čemuž se mohou vášen i touha přirozeně rozvíjet. Potlačuje noční můry a ojasnuje význam snů. Pokud se dostane do kontaktu s negativními city, dokáže je citlivě a jemně rozehnat.
Lze jej použít při věštění z koule, kdy lze získat jasný vhled do nitra věcí a současně zahnat strach. Kámen likviduje střety protikladů, zvyšuje soustředěnost a potlačuje komunikační problémy. Umožnuje přechod vědomí mezi hladinami alfa a beta a pomáhá očistě mysli pro meditaci.
Působí dobře při léčbě s radioaktivitou nebo chemoterapií. S pomoví záhnědy lze dosáhnout odolnosti vůči stresu. Přináší úlevu od bolesti. Pokud se hrot učinkující záhnědy obrátí při léčbě do těla, předejde se během léčivého procesu projevům původní přechodné krize.

Léčebné využití: Je zvláště účinná při léčení břicha, kyčlí a nohou. Přináší úlevu od bolesti - včetně od bolesti hlavy - a prospívá rozmnožovacím orgánům, svalům, nervové tkáni a srdci. Záhněda potlačuje křeče, posiluje záda a zvyšuje odolnost nervové soustavy. Jedná se o kámen, který napomáhá ukládání minerálů a reguluje rovnováhu tekutin v těle.

Umístění: Lze umístit kdekoli, zejména na základní čakře. K dalším vhodným použitím patří uložení pod polštář, u telefonu nebo na liniích geopatogenních poruch. Noste ji po delší dobu jako přívěsek. Pro potlačení stresu vezměte do každé ruky jeden kámen a na chvíli se v klidu a v tichosti posadte. Můžete jej také použít na postižené místo, a zahnat tak bolest. Hrot krystalu otočte od těla, čímž z něj odvedete negativní energii. Pokud namíříte hrot k tělu, bude mu kámen energii naopak dodávat.

Toto je ozářená záhněda.

Heřmánek pravý

5. března 2012 v 22:48 | Alena - převzato od skvělé bylinářky Marie Treben |  Bylinkářství
Roste na polích, v jlinité půdě, na lesních lukách a na rolích mezi obilím, kukuřicí, jetelinou, brambory a řepou. Stále více a více ho ale vytlačují přehnaným umělým hnojením a chemickým ničením plevele. Najdeme ho ve velkém množství po zimě, když bylo hodně sněhu a po vlhkém jaru.

Na rozdíl od heřmánku ,,římského'' (lidově rmen), má květní lůžko duté, vůni kořenitou a příjemnou. Bližší popis doufám není už nutný. Od května do září sbíráme květy za slunečného dne. Heřmánek je jistým,,všelékem'', zvláště pro malé děti.
V každé rodině by děti měly pít heřmánkový čaj především při křečích a bolestech v bříšku. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, bolestech žaludku, při poruchách menstruace, vynechání měsíčků a různých jiných bolestech břicha, při nespavosti, horečce, bolesti ran a zubů, při zánětu nadvarlat.

Heřmánek napomáhá pocení, mírní křeče a uspokojuje, kromě toho působí protizánětlivě a dezinfikuje, především sliznici. Zevně heřmánek používáme na obklady a oplachy při zanícených očích při zánětu spojivek, při svrbění a mokvavých kožních vyrážkách, na kloktání při bolestech zubů a na umývání ran. Jsme-li rozmrzelí, měli bychom vždy vypít šálek heřmánkového čaje: uspokojení hněvu se dostaví dříve, než by se poškodilo srdíčko. Maria Treben vřele doporučuje polštářek ze suchých rostlinek jako teplý obklad na bolavá místa.

Tišivě působí i koupele a umývání, nebot heřmánek má dobrý vliv na celý nervový systém. Při těžkých chorobách a stavech vyčerpanosti se budete velmi rychle cítit zdravými a vnitřně uklidněnými. Také při pěstěné krásy by se na heřmánek nemělo zapomínat. Když si jednou týdně umýváte tvář heřmánkovým nálevem, pak uvidíte, jak vám kůže pokvete a tvář dostane zdravou barvu. Nálev je také vhodný při umývání vlasů, zvláště máte-li je světlé. Pak jsou krásně vzdušné a lesklé.

Heřmánek ulehčuje stolivi, přičemž nemá projímavé účinky. Proto je vhodný na vnitřní léčení zlaté žíly (hemeroidů), zevně jí zase můžete léčit heřmánkovou mastičkou. Ta je vhodná i při léčení ran. Rychle se zlepší i rýma a katar vedlejších dutin, budeme-li vdechovat heřmánkové páry. Po takové procedůře vždy setrvejte v teplé místnosti.

Heřmánkový olej se používal už ve středověku při neuralgiích a loupání v končetinách. Egyptané považovali heřmánek na květinu Boha slunce, a to pro jeho silné působení proti horečce a teplotě.

Způsoby užívání

Čaj: Jednu vrchovatě naplněnou kávovou lžičku dáme do 1/4 litru vody pouze spatřit a pak necháme krátce vyluhovat.
Přísada do koupele: Pro koupel ve vaně použijeme dvě dvouhrstě, pro umývání tváře a hlavy pouze jednu hrst heřmánku, spaříme a vyluhujeme.
Obklady: Jednu polévkovou lžívi vrchovatě naplněnou zalijeme 1/4 vařívího mléka. Krátce vyluhujeme, scedíme a přikládáme jako teplé obklady.
Pára z heřmánku: Jednu polévkovou lžíci zalijeme litrem vroucí vody. Páry vdechujeme pod ručníkem.
Bylinný polštář: Lněný pytlík naplníme usušenými květy a zašijeme, dobře zahřejeme v suché pánvi a přiložíme.
Heřmánkový olej: Lahvičku naplníme až po hrdlo čerstvými květy nasbíranými za slonečního dne. Zalejeme je olivovým olejem, lisovaným za studena. Květy musí být v oleji ponořené. Lahvičku dobře uzavřeme a necháme stát 14 dní na slunci. Uchováváme v chladničce!
Heřmánková mast: 250 g vepřového sádla zahřejeme jako při vysmažování a vsypeme do něho vrchovatou dvouhrst čerstvých květů, směs vzkypí, promísíme ji, překryjeme a odložíme na noc na chladné místo. Druhý den opět jen mírně zahřejeme a protlačíme přez lněný hadřík. Nejlepší způsob je tento: Lněný hadřík dáme do síta, které položíme do hrnce s nástavkem na vylévaní a heřmánkovou mast prolisujeme. Mast se potom rovnoměrně promísí a přeleje do čistých lahviček nebo kelímků.Růženín

5. března 2012 v 22:05 | Alena - Kameny od A do Z (Judy Hallová) |  Kameny a jejich léčivá moc
Barva: Růžový
Další vlastnosti: Kámen nepodmíněné lásky a nekonečného míru. Je to jeden z nejdůležitějších kristalů pro srdce a srdeční čakru. Přináší poučení o skutečné podstatě lásky. Čistí a otevírá srdce na všech úrovních. Vnáší do něj vnitřní hojení a lásku k sobě samému. Má uklidnující, tišící účinek. Skvěle poslouží ve chvílích traumat a nebo krizí.
Růženín k vám přilíká lásku. Jestliže jej položíte vedle postele nebo do rohu vztahů (viz. feng-šuej) ve svém bytě, bude k vám přitahovat nové vztahy tak účinné, že budete často potřebovat ametyst, aby se jeho účinek poněkud zmírnil. Obnovuje ve vztazích důvěru a harmonii a podněcuje projevy nezištné lásky.
Odstranuje negativní energii a nahrazuje jí milostnými vibracemi. Posiluje empatii a citlivost. Pomáhá přijímat nezbytnost změn. Jedná se o vynikající kámen pro zdolávání krize středního věku. Dokáže vám připomenout vaše úmysly. Tento překrásný krystal přináší citlivost na vše krásné.
Je to nejlepší léčitel citů. Dokáže vyhledat neopětované city a bolesti srdce a posléze již nefunkční a ničemu nesloužící emocionální stavy přetvoří. Vyhojí vnitřní bolest a strádání. Pokud jste zatím nedokázali příjmout lásku, otevře růženín vaše srdce, abyste byli vstřícnější. Jestliže jste milovali a lásku ztratili, uleví Vašemu smutku. Růžový kamínek vás naučí, jak milovat samy sebe, vdechne vám nový život, pokud si myslíte,že vás nikdo milovat nemůže. Nebudete moci příjmout lásku jiného člověka, dokud nedokážete milovat samy sebe. Tento kámen vede k odpuštění sobě samému a vyvolává sebedůvěru spojenou s uznáním vlastní ceny.

Léčebné využití: Posiluje srdce i oběhový systém a odstranuje nečistoty z tělních tekutin. Pokud se položí na brzlík, dokáže pomoci s problémy sídlícími v hrudníku nebo plicích. Uzdravuje ledviny a nadledvinky. Odstranuje závratě a údajně zvyšuje plodnost. Tento kámen nebo jeho elixír hojí popáleniny i puchýře a vyhlazuje plet. Pomáhá při Alzheimerově a Parkinsonově nemoci a při stařecké demenci.

Umístění: Noste hlavně na srdci, přiložte třeba na brzlík nebo jej položte do rohu vztahů ve vaší místnosti.


Hematit

5. března 2012 v 20:48 | Alena |  Kameny a jejich léčivá moc
Barva: Stříbrný, červený
Vzhled: Podobá se lidskému mozku. Červený nebo šedý, po vyleštění krásně lesklý. Těžký. Ve všech možných velikostech.

Vlastnosti: Je zvláště účinný při uzemněnía slouží jako ochranný kámen. Uvádí do rovnováhy mysl, tělo i ducha. Při cestách mimo tělo chrání duši a vede jí zpátky do hmotného těla. Hematit v sobě nese velice silný element jang a zajištuje rovnováhu meridiánů, čímž napravuje nevyváženost prvku jin. Brání vstupovat negativním energiím do naší aury. Nastoluje tím klid, mír a harmonii.
Blahodárně působí zvláště v situacích spojených s právem a zákony. Pomáhá plachým ženám, zvyšuje sebevědomí a schopnost přežít. Dodává větší vůli k životu a rozvýjí spolehlivost. Odstranuje omezení, která si jeho majitel v minulosti stanovil a napomáhá rozvoji osobnosti. Dobře asistuje při překonávání návyků a nutkání. Pomáhá při boji s přejídáním, kouřením atd... Pomáhá nám najít naše chybná rozhodnutí a pomáhá nám je příjmout jako poučku do budoucna, představuje dobrou motivaci, pomůže nám zaměřit se na cíl.
Zlepšuje soustředění, pamět a přispívá ke zrodu nových nápadů. Je moc užitečný při studiu matematiky a technických předmětů. Je velice silně spojen s krví a posiluje a reguluje tvorbu krve. Dokáže z těla vyhnat horečku.

Léčebné využití: Léčí oběhové problémy a nemoci krve (anemii...). Podporuje činnost ledvin při čištění krve a současně pomáhá regenerovat jejich tkán. Podněcuje ukládání krvinek a tvorbu železa. Léčí křeče v nohou, zahání úzkost a nespavost. Pomáhá rovnat záda a příznivě působí při zlomeninách. Lze jej používat i jako elixír při horečkách.

Umístění: Pro snažší manipulaci přiložit na horní konec páteře. K utišení bolesti či léčbě jej stačí přidržet nebo položit na libovolném místě. Neměl by se používat při zánětu a není dobré jej používat delší dobu stejně jako všechny černé nebo tmavé kameny.
Ametyst

1. března 2012 v 8:11 | Alena |  Kameny a jejich léčivá moc
Barva: Od fialové po levandulovou
Vlastnosti: Ametyst má v sobě obrovskou ochrannou sílu a vysoce spirituální vibrace. Brání totiž svého nositele před psychyckými útoky, které proměnuje v posilujíví lásku. Podporuje uvědomění si všech souvislostí a zabranuje opilosti a přehnané tělesné náruživosti (dříve je nosily ženy kvůli své cudnosti). Je to kámen,který otevírá bránu do jiné reality. Blahodárně působí na mysl, kterou dokáže uklidnit i povzbudit je-li to třeba. Při meditaci odvrací myšlenky k hlubšímu poznání, takže je to více než vhodný veditační pomocník. Tento kámen nám přináší lepší soustředění, nové nápady a inspiraci, ale také rozhodnost. Je dobrý při nespavosti a při nočních můrách. Zlepšuje pamět i motivaci a co více, pomáhá nám pochopit naše sny. Ten, kdo Ametyst bude v noci při spánku držet v ruce bude mit ze snů rozhodně nevšední zážitek. Zvládne také zahnat strach, vstek, obavy i zlobu, potlačuje smutek a lítost. Pomáhá také vyrovnat se se ztrátou (např. blízkého člověka). Je to vhodný kamínek pro meditaci a věštění, protože povzbuzuje a pomáhá otevřít třetí oko, když si ho přiložíte na střed vašeho čela.

Léčebné využití:Zvyšuje produkci hormonů, vyladuje systém žláz a metabolismu, posiluje vylučovací orgány (tedy pročištuje naše tělo) a imunitní systém. Je to skvělý čistič krve (vhodný pro diabetiky) a také ,,čistič hlavy'', která je leckdy přeplněná až k prasknutí. Zmenšuje podlitiny po přiložení a léčí rány, otoky a pomáhá při poruchách sluchu (pomáhá lidem opět naslouchat světu a to, před čím se skryli hluchotou se snaží vyřešit). Léčí také nerovnováhu žaludečního a dýchacího systému (dusno v okolí) a je skvělým pomocníkem na stres. Odstranuje parazity a napomáhá lepšímu vztřebávání vodydo těla. Poslouží lidem, kteří na tomto světě nějak umírají, aby došli ke svému vnitřnímu klidu.

Nepoužívat! Jelikož je to kámen posilující mysl, rozhodně není vhodný pro lidi s paranoiou a už vůbec né schizofrenií. Už takhle jim mozek funguje na plné obrátky a tohle by je dohnalo k zhoubě ještě větší.

Umístění: Můžeme ho umístit kamkoliv na těle, Ametyst se o problém už postará (samozřejmě, pokud se nebudeme bránit). Pokud máme nějak tvarovaný Ametyst, měli bychom vědět, že hrot od nás energii odebírá a naopak. Tak to funguje u všech kamenů. Je dobré tento kamínek stále nosti na srdci (pokud možno nezdrátovaný). Na slinci Ametyst bledne.