Heřmánek pravý

5. března 2012 v 22:48 | Alena - převzato od skvělé bylinářky Marie Treben |  Bylinkářství
Roste na polích, v jlinité půdě, na lesních lukách a na rolích mezi obilím, kukuřicí, jetelinou, brambory a řepou. Stále více a více ho ale vytlačují přehnaným umělým hnojením a chemickým ničením plevele. Najdeme ho ve velkém množství po zimě, když bylo hodně sněhu a po vlhkém jaru.

Na rozdíl od heřmánku ,,římského'' (lidově rmen), má květní lůžko duté, vůni kořenitou a příjemnou. Bližší popis doufám není už nutný. Od května do září sbíráme květy za slunečného dne. Heřmánek je jistým,,všelékem'', zvláště pro malé děti.
V každé rodině by děti měly pít heřmánkový čaj především při křečích a bolestech v bříšku. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, bolestech žaludku, při poruchách menstruace, vynechání měsíčků a různých jiných bolestech břicha, při nespavosti, horečce, bolesti ran a zubů, při zánětu nadvarlat.

Heřmánek napomáhá pocení, mírní křeče a uspokojuje, kromě toho působí protizánětlivě a dezinfikuje, především sliznici. Zevně heřmánek používáme na obklady a oplachy při zanícených očích při zánětu spojivek, při svrbění a mokvavých kožních vyrážkách, na kloktání při bolestech zubů a na umývání ran. Jsme-li rozmrzelí, měli bychom vždy vypít šálek heřmánkového čaje: uspokojení hněvu se dostaví dříve, než by se poškodilo srdíčko. Maria Treben vřele doporučuje polštářek ze suchých rostlinek jako teplý obklad na bolavá místa.

Tišivě působí i koupele a umývání, nebot heřmánek má dobrý vliv na celý nervový systém. Při těžkých chorobách a stavech vyčerpanosti se budete velmi rychle cítit zdravými a vnitřně uklidněnými. Také při pěstěné krásy by se na heřmánek nemělo zapomínat. Když si jednou týdně umýváte tvář heřmánkovým nálevem, pak uvidíte, jak vám kůže pokvete a tvář dostane zdravou barvu. Nálev je také vhodný při umývání vlasů, zvláště máte-li je světlé. Pak jsou krásně vzdušné a lesklé.

Heřmánek ulehčuje stolivi, přičemž nemá projímavé účinky. Proto je vhodný na vnitřní léčení zlaté žíly (hemeroidů), zevně jí zase můžete léčit heřmánkovou mastičkou. Ta je vhodná i při léčení ran. Rychle se zlepší i rýma a katar vedlejších dutin, budeme-li vdechovat heřmánkové páry. Po takové procedůře vždy setrvejte v teplé místnosti.

Heřmánkový olej se používal už ve středověku při neuralgiích a loupání v končetinách. Egyptané považovali heřmánek na květinu Boha slunce, a to pro jeho silné působení proti horečce a teplotě.

Způsoby užívání

Čaj: Jednu vrchovatě naplněnou kávovou lžičku dáme do 1/4 litru vody pouze spatřit a pak necháme krátce vyluhovat.
Přísada do koupele: Pro koupel ve vaně použijeme dvě dvouhrstě, pro umývání tváře a hlavy pouze jednu hrst heřmánku, spaříme a vyluhujeme.
Obklady: Jednu polévkovou lžívi vrchovatě naplněnou zalijeme 1/4 vařívího mléka. Krátce vyluhujeme, scedíme a přikládáme jako teplé obklady.
Pára z heřmánku: Jednu polévkovou lžíci zalijeme litrem vroucí vody. Páry vdechujeme pod ručníkem.
Bylinný polštář: Lněný pytlík naplníme usušenými květy a zašijeme, dobře zahřejeme v suché pánvi a přiložíme.
Heřmánkový olej: Lahvičku naplníme až po hrdlo čerstvými květy nasbíranými za slonečního dne. Zalejeme je olivovým olejem, lisovaným za studena. Květy musí být v oleji ponořené. Lahvičku dobře uzavřeme a necháme stát 14 dní na slunci. Uchováváme v chladničce!
Heřmánková mast: 250 g vepřového sádla zahřejeme jako při vysmažování a vsypeme do něho vrchovatou dvouhrst čerstvých květů, směs vzkypí, promísíme ji, překryjeme a odložíme na noc na chladné místo. Druhý den opět jen mírně zahřejeme a protlačíme přez lněný hadřík. Nejlepší způsob je tento: Lněný hadřík dáme do síta, které položíme do hrnce s nástavkem na vylévaní a heřmánkovou mast prolisujeme. Mast se potom rovnoměrně promísí a přeleje do čistých lahviček nebo kelímků.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama